3 zioła z przydomowego ogródka, które pomogą Twoim włosom

Poszukując optymalnych rozwiązań dla zdrowia i urody, często zapominamy o bogactwach, jakie kryje w sobie natura. Nie trzeba wcale jak w baśniach wyruszać na pełną niebezpieczeństw eskapadę, by zdobyć składnik o magicznych właściwościach.

Ma ł e ogr ó dki przydomowe są ich prawdziwą skarbnicą – choć nie wszystkie rośliny o zbawiennym wpływie na nasze zdrowie rosną tam za naszą aprobatą…

Które zio ł a i ich lecznicze w ł a ś ciwo ś ci warto wykorzystać w pielęgnacji włosów, by wzmocnić pasma i nadać im blasku?

Pospolite zioła lecznicze – które z nich pomogą włosom?

Pokrzywa

Zacznijmy od rośliny tak pospolitej, że zapewne nikt nie spodziewa się jej w tym zestawieniu – tym bardziej, że klasyfikujemy ją jako chwast, który upodobał sobie ogr ó dki przydomowe . C

hodzi oczywiście o pokrzywę, której zbawienne dla włosów właściwości znane były już naszym babkom. Wiedziały one, że preparaty z liści pokrzywy oczyszczają i wzmacniają w ł osy , choć z pewnością nie zdawały sobie sprawy, jakie substancje za to odpowiadają.

Dziś wiemy, że najcenniejszymi substancjami, jakie znaleźć można w zielu pokrzywy, są:

  • prowitamina A – przyspiesza produkcję keratyny, która jest głównym budulcem włosów
  • krzem – wzmacnia mieszki włosowe, dzięki czemu zapobiega wypadaniu włosów.

Pieląc ogródek, możesz więc pozyskać niezwykle cenny surowiec… Ziele pokrzywy warto zastosować, przygotowując płukanki i wcierki do włosów. Sprawdzi się też w użytku wewnętrznym w postaci naparu.

Tymianek

Wybierając ro ś liny do ogrodu przydomowego , koniecznie postaw na tymianek. Choć pierwsze skojarzenie z tym ziołem to raczej kulinaria, jego właściwości warto wykorzystać też w pielęgnacji włosów.

Tymianek, ze względu na swoje działanie antyseptyczne i oczyszczające, pomaga szczególnie wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać. Wywar z suszonego ziela tymianku to doskonały materiał na wcierkę do włosów – wystarczy zalać 2-3 łyżki szklanką gorącej wody i parzyć przez ok. 3 minuty. Gdy napar przestygnie, warto dodać do niego parę kropli octu jabłkowego.

Tak przygotowaną mieszankę należy wcierać w skórę głowy codziennie, delikatnie ją uciskając i masując. Tymianek potrzebuje czasu – efekty powinnaś zauważyć jednak już po kilkunastu dniach.

Lawenda

Marzenia o słonecznej Prowansji skłaniają wielu do zasadzenia lawendy w przydomowym ogródku, by stworzyć własną namiastkę południowej Francji… Ta roślina okazuje się jednak nie tylko atrakcyjną ozdobą rabatki, ale też Twoim sprzymierzeńcem w pielęgnacji włosów.

Suszone kwiaty lawendy posłużą Ci do przygotowania płukanki: zalej 2 łyżki suszu 0,5 l wrzącej wody, a potem ostudź i poczekaj, aż napar naciągnie i przecedź.

Lawenda nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale też unosi je u nasady, zwiększa objętość i pięknie nabłyszcza. Dobrze sprawdzi się szczególnie u tych osób, które mają problemy z włosami przetłuszczającymi się u nasady.