Ludzki organizm lubi czasem płatać figle. Jednym z takich niemiłych psikusów są bez wątpienia wypadające włosy. Wszystko zaczyna się niewinnie – wszak przy myciu czy rozczesywaniu włosów zawsze zdarza się kilka takich, które postanowiły opuścić nas na zawsze… Problem pojawia się jednak wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać masowo, a na głowie jest ich zauważalnie mniej. Co może być przyczyną wypadania włosów i jak można mu zapobiec?
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny
Przyczyny wypadania włosów mogą być naprawdę bardzo różne. Problemem mogą być takie czynniki jak:
- długotrwały stres – i to zarówno ten związany pracą, jak i spowodowany przez traumatyczne wydarzenia (np. śmierć bliskiej osoby). Zdarza się, że wypadanie włosów towarzyszy depresji.
- zła dieta – najczęściej chodzi o niedobory białka lub żelaza w jadłospisie.
- niewłaściwa pielęgnacja – częste farbowanie, używanie prostownicy i suszenie gorącym strumieniem powietrza, a także bardzo mocne i ścisłe upięcia włosów, które naruszają mieszki włosowe.
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. po porodzie, gdy spada poziom estrogenów w organizmie kobiety, wypadanie włosów jest objawem bardzo częstym.
Gdyby jednak szukać najczęstszej przyczyny łysienia, wydaje się, że byłoby to łysienie dziedziczne, zwane też androgenowym. Jest ono spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Szacuje się, że występuje u 70 % mężczyzn i 40 % kobiet, choć każdą z płci dotyka w różny sposób. Panowie najczęściej obserwują u siebie tak zwane „zakola” na skroniach i łysinę na czubku głowy, a w dłuższej perspektywie zdarza się, że łysieją całkowicie. U kobiet przerzedzają się włosy na szczycie głowy, ale niemal nigdy nie dochodzi do zupełnego wyłysienia.
Zapobieganie wypadaniu włosów
Jak zapobiec wypadaniu włosów? Domowe sposoby z pewnością pomogą wzmocnić mieszki włosowe i zneutralizować przyczyny łysienia, a co za tym idzie – spowolnić ten proces. Specyfikiem sprawdzonym od wieków, który stosowały już nasze prababcie, są płukanki z łopianu. Wyciąg z jego korzenia dostępny jest w sklepach zielarskich oraz w niektórych aptekach. Włosy warto też płukać słabym roztworem octu jabłkowego (¼ szklanki octu na litr wody), który oczyści mieszki z martwych komórek i zapobiegnie dalszemu wypadaniu. Wypadające włosy to też sygnał do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Należy odstawić fast food, białe pieczywo czy kolorowe napoje. Co powinno się pojawić w ich miejscu? Zielone liściaste warzywa, marchewka, kiełki, a także wszelkie produkty bogate w witaminę C, E i F oraz witaminy z grupy B. Organizm szybko nam za to podziękuje.
Jeśli jednak wzmożone wypadanie włosów utrzymuje się u nas już od kilku tygodni, może się okazać, że takie domowe zabiegi i starania nie wystarczą. Koniecznie należy wówczas sięgnąć po specjalne kosmetyki zapobiegające wypadaniu włosów – szampony, odżywki, olejki, a także wzmacniające strukturę włosa ziołowe serum. Ich formuła dostosowana jest do potrzeb osłabionych włosów – wspomaga ich regenerację i przyspiesza wzrost. Ważne, by podejmowane przez nas działania były regularne, dokładne i kompleksowe – wszak masowemu wypadaniu włosów powinno się przeciwstawić zmasowany atak, prawda?
Powodzenia!