Szczotka ma znaczenie! Jaka będzie odpowiednia dla Twoich włosów?

jak wybrać odpowiednią szczotkę z tylu opcji?

Z pewnością zauważyłaś, że porady na temat codziennej pielęgnacji włosów najczęściej skupiają się wokół kosmetyków i zabiegów, które mają na celu poprawę ich kondycji.

Mało kto zastanawia się zaś nad kwestią podstawową, a mianowicie: jaką szczotkę do włosów wybrać? Od jej właściwości i stopnia dopasowania do typu Twoich włosów zależy bardzo dużo.

Sprawdź, czy Twoja szczotka do włosów odpowiada potrzebom Twoich pasm!

Szczotka do włosów – czemu właściwie służy?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić faktyczne funkcje, jakie spełnia szczotka do włosów. Po pierwsze – co doskonale wiesz – służy do rozczesania splątanych kosmyków, zarówno tuż po myciu, jak i w ciągu dnia, kiedy włosy pod wpływem czynników atmosferycznych (wiatr, wilgotne powietrze itp.) zaczynają zbijać się w strąki.

To jednak nie wszystko. Szczotkowanie włosów pozwala też na regularne usuwanie z powierzchni włosów różnego rodzaju zanieczyszczeń, a także – to bardzo ważne! – rozprowadza po całej długości włosa sebum produkowane przez mieszki włosowe. Dobrze dobrana szczotka do włosów znacznie ułatwia także wszelkie zabiegi stylizacyjne.

Okrągła szczotka do włosów

Jakie szczotki polecają fryzjerzy? Zacznijmy od włosów długich, które często bywają oklapnięte. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się okrągła szczotka do włosów.

Jeśli będziesz używać jej w odpowiedni sposób – a więc rozczesując włosy od strony wewnętrznej, zaczynając od głowy i przesuwając się w stronę końcówek – uda Ci się podnieść kosmyki u nasady, dzięki czemu optycznie zwiększysz objętość fryzury.

Płaska szczotka do włosów

Nie od dziś wiadomo, że prostownica znacznie wysusza włosy, co nie wpływa korzystnie na ich ogólny stan. Jak więc sobie radzić z niesfornymi kosmykami, które mają tendencję do puszenia się i skręcania?

Rozwiązaniem może być płaska szczotka do włosów – ma ona płaską podstawę i podwójne włosie. By uzyskać optymalny efekt naturalnego wyprostowania, włosy trzeba rozczesywać od nasady po końce od zewnętrznej strony.

Szczotka dla włosów cienkich i delikatnych

Gdy włosy są słabe, delikatne i zniszczone, należy otoczyć je wyjątkowo troskliwą opieką. Zwykła szczotka może im zaszkodzić, warto więc wybrać taką z naturalnego włosia, gdyż nie podrażnia ona skóry głowy i samych włosów.

Nawet zresztą gdy nie masz większych problemów z włosami, lepiej dbać o skórę głowy i nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne. Przy wyborze szczotki koniecznie zwróć uwagę na to, jak zakończone są jej ząbki – znacznie bezpieczniejsze i zdrowsze dla skóry głowy są te z małymi plastikowymi kuleczkami na końcach.

W przeciwieństwie do zwykłych szczotek nie drażnią one mieszków włosowych, co przekłada się na znacznie mniejszą liczbę włosów wypadających podczas rozczesywania splątanych kosmyków.

Przyjrzyj się więc swojej szczotce. Jeśli nie spełnia wymagań, koniecznie – i bez żalu! – wymień ją na lepszy model.