Włosy, które się strączkują – jak im pomóc?

Jak dbać o strączkujące się włosy?

Jak opisałabyś piękne włosy? Nam odpowiednie wydają się przymiotniki takie jak bujne, lśniące, błyszczące, ładnie się układające…

Niestety, jednym z problemów, z którym musimy się borykać na co dzień są niezbyt estetyczne „strąki”, które okazują się kompletnym przeciwieństwem opisywanych kosmyków idealnych.

Jeśli ta kwestia dotyczy i Ciebie, sprawdź, jak poprawić kondycję włosów, by skutecznie zapobiegać temu zjawisku.

Jak stylizować i pielęgnować włosy?

Specjaliści w temacie włosów w jednym są zgodni – czynnikiem, który warto wyeliminować, by pożegnać strąki, są kosmetyki zawierające silikony.

Nie będzie to łatwe – znajdują się one w większości preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów, szczególnie tych wygładzających i zapobiegających puszeniu, ale nie tylko. Efektem ubocznym może być jednak wrażenie ciężkości włosów i właśnie stałe zbijanie się pasm w strąki.

Warto więc sprawdzić, jak będą zachowywały się pasma włosów po odstawieniu takich kosmetyków. Jak zidentyfikować silikony w używanych przez nas specyfikach do włosów? To proste – ich nazwy zawsze kończą się na jeden z czterech przyrostków:

  • siloxane
  • silanol
  • silicone
  • methicone

Jeśli zatem chodzi o mycie włosów, najlepiej będzie zdecydować się na delikatny szampon, który nie będzie dodatkowo obciążał włosów. Produkty z linii Bioxsine Dermagen oparte na przebadanej klinicznie ziołowej formule Biocomplex B11 pozwolą Twoim włosom odetchnąć.

Warto też pamiętać o tym, że duża ilość kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych nakładanych na włosy po myciu potęguje proces strączkowania się włosów. Nie należy więc przesadzać z olejami i ciężkimi maskami – zamiast poprawić wygląd włosów mogą one bowiem wpłynąć na pasma włosów negatywnie.

Wysuszone włosy = mniej strąków

Choć suszarkę zwykliśmy postrzegać jako wroga pięknych i zdrowych włosów, nie należy jej demonizować. Prawdziwym wrogiem naszych kosmyków nie jest bowiem samo suszenie, a używanie w tym celu gorącego nawiewu.

Jeśli wybierzemy letni strumień powietrza, włosom nie stanie się nic złego – a w kwestii strączkowania się włosów, wręcz przeciwnie. Wysuszone włosy będą bowiem znacznie mniej podatne na zlepianie się i zbijanie w strąki, okażą się lżejsze i bardziej sypkie.

Szczotka – gadżet nieodzowny

Ta rada wielu może się wydać banałem i oczywistością, ale nie sposób o niej nie powiedzieć. W związku z tym, że – pod wpływem czynników zewnętrznych – włosy najbardziej strączkują się wtedy, kiedy jesteśmy na zewnątrz, trzeba dbać o nie na bieżąco.

W bardzo prosty sposób – po prostu co jakiś czas je… rozczesując. Warto mieć szczotkę zawsze pod ręką – najlepiej sprawdzą się te kompaktowe, które nie zajmują zbyt dużo miejsca w torebce.

Niektóre panie starają się też oszczędzać swoje włosy, związując je na czas dojazdu do celu i rozpuszczając dopiero wtedy, gdy dotrą na uczelnię, do pracy czy na spotkanie.