Cykl życia włosa – poznaj go, by skutecznie działać!

By móc czemuś przeciwdziałać, trzeba najpierw dobrze poznać istotę problemu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o wypadanie włosów.

Czy kiedykolwiek zastanowiło Cię, jak długo rosną włosy i jak wiele z nich standardowo opuszcza nasza głowę każdego dnia? Dlaczego włosy wypadają? By dobrze to zrozumieć, trzeba poznać cykl życia włosa i kilka innych faktów dotyczących jego anatomii.

Skład chemiczny włosa

Lekcje chemii i biologii nie były Twoimi ulubionymi przedmiotami w szkole? To nic – nawet gdyby były, rzadko wspomina się tam o włosach.

Dlatego też, by uzupełnić te braki, wypada krótko wspomnieć tutaj, jak zbudowany jest włos pod względem chemicznym. Zasadniczym jego budulcem jest keratyna – białko, które odpowiada za zdrowy wygląd kosmyków i ich dobrą kondycję.

Poza tym w składzie chemicznym włosa znajdziemy także wodę oraz wiele substancji nieorganicznych: siarkę, potas, fosfor, cynk, miedź, żelazo, wapń i mangan.

Teraz pewnie lepiej rozumiesz, dlaczego odpowiednia, bogata w mikroelementy dieta jest tak istotna dla dobrej kondycji włosów… Dzieła dopełnia melanina, która odpowiada za kolor włosów.

Budowa włosa

Jeśli natomiast chodzi o budowę włosa, w każdym poszczególnym kosmyku wyróżnić można dwie podstawowe części – korzeń i łodygę.

Miejsce, w którym osadzony jest włos w skórze głowy, to mieszek włosowy. Jego budowa jest bardzo skomplikowana – nie będziemy więc wchodzić w nią (nomen omen) głębiej.

Warto jednak wiedzieć, że to od stanu korzenia zależy kondycja całego włosa – w łodydze, a więc tej jego części, która wystaje ponad skórę, nie zachodzą żadne procesy biologiczne. Jest ona zbudowana z kilku warstw martwych komórek rogowatych.

Cykl życia włosa

Jak więc wygląda życie pojedynczego włosa? Warto uświadomić sobie, że każdy włos żyje niejako własnym życiem – cykle życia poszczególnych mieszków włosowych nie są zsynchronizowane. Na szczęście! Gdyby tak było, musielibyśmy pogodzić się z okresową łysiną. Wzrost włosów można podzielić na 3 fazy.

Pierwsza z nich to faza anagenowa – to okres aktywnego wzrostu włosa, który trwać może od 1 do 4 lat. W tym czasie zachodzi proces regeneracji cebulki włosa na dnie mieszka włosowego. Wytwarza ona włókno włosa, dzięki czemu włosy rosną w tempie ok. 1 cm na miesiąc.

Potem włos przechodzi w 2-3-tygodniową fazę katagenową, kiedy to włókno włosa przestaje być wytwarzane, a cebulka wycofuje się z powierzchni skóry głowy.

Ostatni etap to faza telogenowa. Włos przechodzi wtedy w stan spoczynku – nie rośnie, ale pozostaje w mieszku włosowym jeszcze przez ok. 3 miesiące. Potem wypada – a w mieszku rozpoczyna się od nowa faza anagenowa. I tak 25 do 30 razy w życiu…

Jak przyspieszyć porost włosów?

Nie będzie chyba zaskoczeniem informacja, że – by pobudzić porost włosów – trzeba przede wszystkim wzmacniać mieszki włosowe.

Mogą w tym pomóc kosmetyki z serii Bioxsine Dermagen, oparte na unikatowej ziołowej formule wzbogaconej o niezbędne witaminy i proteiny.

Szampon Bioxsine Dermagen zapewni dokładne oczyszczanie mieszków włosowych, zaś odżywka i serum, wnikając głęboko w ich struktury, odżywi włosy w okresie aktywnego wzrostu.