Jak nie osłabić włosów podczas codziennej pielęgnacji?

jak zadbać o włosy

Delikatna struktura ludzkiego włosa sprawia, że dość łatwo ją naruszyć. Zniszczone, wypadające włosy to więc powszechny problem, z którym boryka znaczna część populacji. Czym jest to spowodowane? Wiele zjawisk i zachowań, na które jesteśmy narażeni w życiu codziennym, może osłabiać włosy, by wymienić choćby warunki atmosferyczne czy na nieodpowiednią pielęgnację i stylizację. O ile na to pierwsze nie mamy zbyt dużego wpływu, o tyle drugie leży całkowicie w naszej gestii. Zastanawiasz się, jak pielęgnować włosy, by pozostały mocne i zdrowe? Oto kilka istotnych wskazówek.

Po pierwsze: myj delikatnie

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji włosów jest oczywiście mycie ich w odpowiedni sposób. Brzmi jak banał? Zaskakująco wiele osób nie wie, jak robić to prawidłowo. Agresywne tarcie czy szarpanie, tak chętnie przez wielu praktykowane, nie sprawi, że włosy zostaną umyte bardziej dokładnie – wręcz przeciwnie, takie działanie może je poważnie uszkodzić, podobnie jak zbyt silne kosmetyki. By mieć silne i pięknie wyglądające włosy, należy używać delikatnych szamponów, które nie będą ich zanadto obciążać. Dobrze sprawdzi się w tej roli łagodna, ziołowa formuła szamponu z serii Bioxsine Dermagen. Stworzony został jako środek profilaktyczny, ale też jako doraźna pomoc, gdy wypadanie włosów stało się już faktem. Dostępny jest w trzech wersjach: Regular, Forte i Dla kobiet oraz w czterech wariantach: dla włosów suchych, przetłuszczających się, farbowanych i z łupieżem.

Po drugie: wycieraj z głową (sic!)

Bardzo łatwo jest uszkodzić włosy także podczas wycierania ich ręcznikiem. Mnóstwo ludzi robi to bardzo energicznie, przy użyciu znacznej siły – to poważny błąd. Łuski mokrych włosów są rozchylone, a przez to bardziej podatne na urazy mechaniczne. Po myciu i delikatnym wytarciu włosów należy je rozczesać. Jeśli masz proste włosy, nie rób tego na mokro – możesz wówczas zaszkodzić mieszkom włosowym. Twoje włosy są kręcone? W tym wypadku rozczesywanie jeszcze przed wyschnięciem będzie lepszym rozwiązaniem. Rób to jednak delikatnie, przy użyciu szerokiego grzebienia i dobrej odżywki, np. tej z serii Bioxsine Dermagen, która doskonale uzupełnia lecznicze działanie wspomnianego już szamponu.

Po trzecie: ostrożnie z suszarką

Ostatnim krokiem, jeśli chodzi o podstawy pielęgnacji włosów na co dzień, jest zazwyczaj suszenie. Nie łudźmy się – rzadko mamy czas na to, by pozwolić włosom wyschnąć samoistnie, szczególnie, jeśli możemy się pochwalić długimi pasmami. Suszarka, choć niszczy włosy, jest więc nieunikniona. Można jednak zminimalizować jej negatywne działanie: wystarczy pożegnać się z bardzo gorącym strumieniem powietrza, który najbardziej szkodzi włosom. Nowoczesne suszarki wyposażone są na szczęście w ciepły lub czasem nawet chłodny nawiew i to z nich warto korzystać. Zajmie to może odrobinę więcej czasu, ale ze względu na dobro włosów – naprawdę warto wstać kilka minut wcześniej.

Można więc śmiało stwierdzić. dobre kosmetyki o sprawdzonej formule i delikatna pielęgnacja to najlepszy przepis na mocne i zdrowe włosy. Pamiętaj o tym!