Ziołowa terapia dla wypadających włosów – co pomaga najlepiej

zioła na desce

Nadmierne wypadanie włosów to problem, z którym boryka się znaczna część populacji. Może być on spowodowany różnymi czynnikami – częstą przyczyną jest długotrwały stres, złe nawyki żywieniowe czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu.

Prawidłowe wskazanie i wyeliminowanie przyczyny może okazać się procesem długotrwałym. Po zaobserwowaniu u siebie wzmożonego wypadania włosów warto więc podjąć leczenie objawowe, by wzmocnić mieszki włosowe i sprawić, by włosy rosły silniejsze. Wydatnie mogą w tym pomóc metody zaczerpnięte wprost z ziołolecznictwa.

Na wypadające włosy – pokrzywa

Zbawienne działanie pokrzywy dla skóry, włosów i paznokci dostrzegały już nasze prababki, przygotowując oczyszczające i wzmacniające płukanki do włosów z liści i łodyg tej rośliny.

W jaki sposób pomaga na wypadanie włosów? Zawarta w niej witamina A pobudza produkcję keratyny, która stanowi główny budulec włosów i paznokci, a dodatkowo chroni nasze pasma przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pokrzywa obfituje też w krzem, który sprawia, że włosy są mocniej i stabilniej osadzone w mieszkach włosowych.

Pokrzywa zadziała najlepiej wsparta przez inne zioła. Niewielkim nakładem pracy możesz wykonać wcierkę pokrzywową na skórę głowy. Zmieszaj w słoiku po łyżeczce suszu pokrzywy, skrzypu, mięty, szałwii, melisy i zielonej herbaty. Zalej zioła ¼ szklanki octu jabłkowego i odstaw na co najmniej dwa tygodnie (optymalnie – na miesiąc) w ciemne miejsce.

Pamiętaj o tym, by codziennie dokładnie wstrząsnąć całą mieszankę. Przed użyciem rozcieńcz wcierkę z wodą w proporcjach 1:1 i wcieraj we włosy raz na tydzień.

Na wypadające włosy – skrzyp polny

Inną popularną rośliną, która cieszy się dużym uznaniem, jeśli chodzi o wpływ na kondycję włosów, jest skrzyp polny. Co sprawia, że jest tak skuteczny? To przede wszystkim wysoka zawartość krzemu – szacuje się, że ponad 10% wszystkich substancji mineralnych skrzypu to właśnie krzem.

Gdyby wziąć pod uwagę rolę tego pierwiastka w procesie wzrostu włosów, okazuje się on niezastąpiony: nie tylko wspomaga wzrost włosów i wzmacnia ich strukturę, ale też skutecznie oczyszcza mieszki włosowe, wpływając na prawidłowy przebieg fazy katagenowej (faza aktywnego wzrostu włosa).

Ze skrzypu polnego przyrządza się odwar wzmacniający włosy (do użytku wewnętrznego). 2 łyżki ziela skrzypu zalać należy 2 szklankami wody i doprowadzić do wrzenia. Gdy całość się zagotuje, należy pozostawić ją na ogniu jeszcze przez ok. 15 minut, po czym przecedzić i przelać płyn do butelki lub słoiczka. By kuracja była skuteczna, trzeba pić po pół szklanki odwaru 3 razy dziennie. Taka terapia szybko wzmocni włosy i paznokcie.

Kosmetyki ziołowe na wypadanie włosów

Tego typu domowe sposoby wykorzystania ziół w walce z wypadającymi włosami mogą przynieść naprawdę zadowalające rezultaty, ale z pewnością nie należy się ograniczać tylko do takich metod.

Kuracja na wypadające włosy powinna być kompleksowa – warto więc sięgnąć po ziołowe kosmetyki pielęgnacyjne przeciw wypadaniu włosów z serii Bioxsine Dermagen. Zostały one stworzone w oparciu o innowacyjną formułę Biocomplex B11.

To zrównoważona kompozycja witamin i minerałów pochodzenia roślinnego, która skutecznie wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, a co najważniejsze – przyspiesza wzrost włosów.

Najlepsze efekty daje równoległe stosowanie szamponu, odżywki i serum Bioxsine Dermagen. Efekty tak wielostronnej terapii da się zauważyć już po kilku tygodniach.

Zioła górą!