Laminowanie włosów – na czym polega i czy można je wykonać samemu?

zabieg laminowania włosów

Laminowanie włosów to jeden z tych zabiegów pielęgnacji włosów, o którym w Internecie mówi się najwięcej. Nie ma się czemu dziwić – to doskonały sposób na lśniące włosy, przywraca blask i witalność nawet bardzo zmęczonym kosmykom.

Co daje laminowanie włosów i jak się je wykonuje? Przedstawiamy w pigułce wszystko to, co musisz wiedzieć o tym zabiegu.

Laminowanie włosów – co to jest?

Warto przede wszystkim wyjaśnić, czym właściwie jest laminowanie włosów. Jeśli kojarzysz to słowo ze świata „pozafryzjerskiego”, gdzie oznacza ono proces pokrywania powierzchni materiałem zabezpieczającym przed wilgocią i uszkodzeniami, jesteś na dobrej drodze, by zrozumieć, jak to się robi z włosami.

Chodzi o zabezpieczenie ich przy użyciu utrwalającego materiału tak, aby chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych i odbudować strukturę zniszczonych kosmyków.

Laminowanie włosów – efekty

Włosy przesuszone i zniszczone licznymi zabiegami fryzjerskimi mogą po tym zabiegu wreszcie odżyć. Laminowanie nadaje połysk włosom i sprawia, że zyskują one blask i stają się niezwykle gładkie.

Jak to działa? Pod wpływem odpowiedniego preparatu, łuski włosów domykają się, przez co poszczególne pasma przestają się puszyć, plątać i zbijać. Są też dużo bardziej miękkie niż przed zabiegiem.

Co więcej, laminowanie włosów pomaga nawilżać i odżywiać nasze kosmyki, dzięki czemu stają się one zdrowsze i mocniejsze. Brzmi jak zabieg doskonały, czyż nie?

Laminowanie włosów u fryzjera

Jeśli zależy Ci na długotrwałym efekcie, warto zdecydować się na laminowanie włosów u fryzjera. Zabieg taki powinien trwać od 45 do 60 minut, zaś jego efekty będą się utrzymywały nawet trzy miesiące.

W salonach fryzjerskich do laminowania włosów używa się specjalnych preparatów zawierających białka fibrylarne, które wnikają głęboko w strukturę włosa i wypełniają ją, gruntownie odbudowując włosy od wewnątrz.

Jedyną wadą laminowania włosów przez fryzjera jest cena takiego zabiegu – trzeba przygotować się na kwotę od 300 do nawet 700 zł.

Laminowanie włosów w domu

Dużo tańszą, ale też znacznie mniej trwałą alternatywę stanowi laminowanie włosów żelatyną. To zabieg, który odkryły dla świata blogerki urodowe.

W przeciwieństwie do profesjonalnego laminowania, ten domowy sposób na lśniące włosy okazuje się dość obciążający dla naszej czupryny, nie należy więc wykonywać go zbyt często.

Bez wątpienia jednak sprawdzi się jako doraźny środek naprawczy dla włosów przed ważną imprezą czy większym wyjściem.

Jak laminować włosy w domowym zaciszu? Wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny w trzech łyżkach gorącej (ale nie wrzącej!) wody i wymieszać ją tak, by otrzymać konsystencję rzadkiego żelu. Dodaj do tej mikstury łyżkę dobrej odżywki i wymieszaj dokładnie.

Następnie na suchych włosach równomiernie rozprowadź całą mieszankę i nałóż na głowę czepek, a potem szczelnie owiń ją ręcznikiem. Po 45 minutach dokładnie spłucz włosy zimną wodą i wysusz je suszarką – dzięki temu żelatyna zadziała lepiej.

Po całym zabiegu nie należy myć głowy – efekt laminowania utrzyma się do kolejnego mycia.

Powodzenia!