Zdrowe włosy na wakacjach – jak o nie zadbać?

pielęgnacja włosów na wakacjach

Cudowne słońce i kąpiel w morskich falach to coś, na co czekamy przez cały rok. Choć jednak nie wyobrażamy sobie wakacji bez wylegiwania się na plaży i pluskania się w słonej wodzie, musimy wziąć pod uwagę, że te relaksujące czynności bardzo niszczą nasze włosy.

Dlatego też przed wyjazdem na urlop warto poznać podstawowe zasady letniej pielęgnacji włosów tak, aby i one mogły odpocząć i odpowiednio się zregenerować. O czym trzeba pamiętać, by mieć zdrowe, lśniące włosy na wakacjach?

Słońce i piękne włosy – co robić, by ich nie przesuszać?

Trzeba pamiętać, że wysokie temperatury i mocno operujące słońce – choć przyjemne – dla włosów okazują się zabójcze.

Jeśli więc planujemy spędzić na słońcu dużo czasu – czy to leżąc na plaży, pracując w ogrodzie, czy intensywnie zwiedzając okolice – musimy zadbać o ich odpowiednią ochronę.

Przede wszystkim nie warto ruszać się nigdzie bez nakrycia głowy. Może to być chustka na głowę lub stylowy kapelusz, zależnie od tego, która opcja bardziej Ci odpowiada. Ochronią one naszą czuprynę przed przesuszeniem.

Co zrobić, żeby mieć błyszczące włosy latem? Z pewnością przydadzą się specjalne letnie kosmetyki z filtrem UV. Nie tylko bowiem nasza skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV – włosy również mogą poważnie ucierpieć.

By nie obciążać ich nadmiernie, warto wybierać specyfiki o lekkiej formule, takie jak: mgiełki czy spray’e. Pozostawiają one na pasmach delikatny film, który chroni je przed uszkodzeniami.

Zdrowe, lśniące włosy latem – mycie i suszenie

Wysokie temperatury, z jakimi mamy do czynienia w letnie dni, sprawiają, że skóra głowy bardziej się poci i zazwyczaj wymaga codziennego mycia.

Najlepiej robić to przy użyciu łagodnego szamponu opartego na ziołowej formule, który nie będzie dodatkowo przesuszał włosów – produkty z serii Bioxsine Dermagen sprawdzą się w tej roli znakomicie.

Częstym błędem w letniej pielęgnacji włosów jest wychodzenie na dwór z mokrymi włosami. Mokre pasma są bowiem znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a poza tym krople wody, które wyparowują pod wpływem promieni słonecznych przyczyniają się do przesuszania naszych kosmyków.

Co więcej, łatwo w ten sposób nabawić się przeziębienia… Dlatego też, choć może się wydawać, że wilgotne włosy będą przyjemnie chłodzić nas w upalne dni, należy unikać mycia głowy tuż przed wyjściem z domu.

Jeśli jednak to konieczne, dobrze będzie wysuszyć włosy suszarką, oczywiście unikając jednak gorącego strumienia.

Sposoby na zadbane włosy latem – ochrona przed wodą

Słońce to tylko jeden z czynników, na których szkodliwe działanie narażone są nasze włosy podczas letnich wakacji. Niszczy je też kontakt ze słoną lub chlorowaną wodą…

Jak temu zapobiec? Specjaliści polecają zabezpieczenie włosów przed kąpielą przy pomocy oleju kokosowego lub masła shea, a także związanie włosów w koczek na czubku głowy. Dzięki temu zminimalizujemy ich bezpośredni kontakt z wodą.

Co po kąpieli? Na początku dobrze będzie bardzo precyzyjnie spłukać włosy czystą wodą, a następnie umyć je dokładnie delikatnym, ziołowym szamponem, jak te z serii Bioxsine Dermagen.