Rozdwojone końcówki – jak rozwiązać ten problem?

problem rozdwojonych końcówek włosów

Rozdwojone końcówki włosów to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi przychodzi nam się borykać, jeśli chodzi o pielęgnację naszych pasm.

To skutek uszkodzeń łuski włosowej, które zachodzą na co dzień przy okazji takich czynności, jak czesanie i szczotkowanie, mycie, energiczne wycieranie i suszenie włosów, a także pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Zniszczone końcówki włosów to zazwyczaj problem tych pań, które noszą na co dzień długie fryzurki. Jak zapobiegać rozdwajaniu się włosów i jak pomóc tym pasmom, które już uległy uszkodzeniu?

Jak zapobiec rozdwajaniu się końcówek?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto pamiętać o kilku prostych sposobach, które pozwolą zminimalizować ryzyko rozdwajania się włosów.

Działania profilaktyczne warto zacząć już od codziennej pielęgnacji – czesania i szczotkowania włosów. Choć często o tym zapominamy, nie powinny to być czynności wykonywane zbyt intensywnie i zbyt energicznie. Liczy się delikatność.

Duże znaczenie ma też jakość przyborów do czesania – warto wybierać szczotki miękkie i odpowiednio dopasowane do rodzaju naszych włosów.

Rozdwajające się włosy mogą też świadczyć o niewłaściwym doborze kosmetyków pielęgnacyjnych. By dbać o łuskę włosową, należy używać szamponów łagodnych, najlepiej o ziołowej formule i dostosowanych do naszego typu włosów. Dzięki temu uda się zapobiec nadmiernemu zużywaniu się łuski włosowej.

Szampony z serii Bioxsine Dermagen zapewnią każdemu typowi włosów troskliwą pielęgnację i z pewnością zabezpieczą końcówki przed rozdwajaniem się.

Po umyciu włosów warto także stosować kosmetyki, które dodatkowo zabezpieczą końcówki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co działa najlepiej? Niewielka ilość oleju kokosowego w połączeniu z silikonowym jedwabiem. Skutecznie chronią one końce włosów i sprawiają, że wyglądają one dużo lepiej.

Dobrze sprawdzą się także innego rodzaju oleje, jak np. olej śliwkowy (lekki i pięknie pachnący), olej z czarnuszki czy olej arganowy. Można również zdecydować się na serum na rozdwojone końcówki – koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę na to, by nie miało ono w swoim składzie żadnego alkoholu.

Sposób na rozdwojone końcówki

Nie wynaleziono do tej pory magicznego eliksiru, który zgrabnie i szybko naprawiałby zniszczone końcówki włosów.

Wydaje się, że najlepszy sposób na rozdwojone końcówki to po prostu ich obcięcie. Jeśli nie podetniemy rozdwojonych włosów, zniszczenie będzie postępowało coraz wyżej.

Regularne podcinanie zniszczonych końcówek okazuje się więc bardzo ważne – najlepiej robić to co około 2-3 miesiące, obcinając około 1-2 cm.

Można się z tym udać do zaufanego salonu fryzjerskiego lub pobawić się w fryzjera w domu. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebne będą bardzo ostre nożyczki – w przeciwnym razie zamiast obciąć, zmiażdżymy włos, który niebawem znów się rozdwoi.