Łysienie – czy na pewno jest nieuniknione

Wydaje się, że w pewnym wieku problem łysienia dotyka każdego – zarówno panie, jak i panów – i stanowi poważny problem, który wpływa na ogólne samopoczucie. Niektórym utrata włosów przeszkadza bardziej, innym mniej… Bez wątpienia jednak nie kojarzy nam się najlepiej. Jak spowolnić łysienie i czy da się mu zapobiec? Podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć, by znów mieć dużo na głowie…

Przyczyny łysienia

Łysienie może być spowodowane przez różne czynniki – długotrwały stres, ciężką chorobę, zaburzenia hormonalne, złą dietę… Wypadanie włosów czasem wiąże się też z przyjmowaniem pewnych leków (np. antydepresyjnych) czy utratą dużej ilości krwi podczas zabiegu chirurgicznego. Gdy jednak mówimy o konkretnym typie łysienia związanym z wiekiem – nazywamy je łysieniem androgenowym lub pospolitym – główną przyczyną są geny i odziedziczone po przodkach właściwości naszego organizmu. Szacuje się, że dotyka ono ok. 70 % mężczyzn i 40 % kobiet. Jak się objawia u obu płci?

Łysienie u mężczyzn

To kwestia rodzinna – patrząc na stan włosów ojca, można dość precyzyjnie ocenić, jak będzie wyglądała czupryna syna, gdy osiągnie on wiek swojego rodzica. Łysienie androgenowe dość często dotyka nawet bardzo młodych mężczyzn – może się rozpocząć między 16 a 20 rokiem życia – i postępuje z wiekiem. Skala Norwid-Hamiltona (NW) mówi o pięciu stadiach łysienia męskiego, gdzie fazę pierwszą stanowią zakola na skroniach, ostatnią zaś – całkowita łysina.

Łysienie u kobiet

W przypadku kobiet łysienie androgenowe wygląda nieco inaczej. Po pierwsze raczej nie rozpoczyna się przed fazą menopauzy – dopiero w trakcie tego procesu poziom androgenów wzrasta i zaczyna oddziaływać na mieszki włosowe. Co więcej, u kobiet rzadko występują zakola czy łysienie na czubku głowy – panie mają raczej do czynienia ze znacznym przerzedzeniem włosów na szczycie głowy.

Leczenie łysienia

Domowe sposoby na łysienie, takie jak przeróżne ziołowe płukanki, wcierki i maseczki, mogą nie wystarczyć. Gdy problem przybiera na sile, warto skontaktować się z dermatologiem lub trychologiem – specjalistą od leczenia chorób włosów i skóry głowy. Zdiagnozuje on dokładnie nasz problem i poleci odpowiednie specjalistyczne preparaty na łysienie.

Kuracja jest zazwyczaj dość długa – trwa od kilku miesięcy do roku – i aby była skuteczna, musi być kompleksowa. Najlepiej stosować całą linię kosmetyków, zarówno do mycia, jak i do specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Propozycja od Bioxsine Dermagen to łagodny ziołowy szampon na łysienie i odżywka o podobnej bazie (w trzech wersjach: dla włosów suchych i normalnych, z łupieżem oraz przetłuszczających się), których regularne stosowanie wzmacnia mieszki włosowe i strukturę włosa. Dzięki temu włosy przestają wypadać, są mocniejsze i wyglądają zdrowiej.

Kuracja dostępna jest w dwóch formach – serum w sprayu, bądź w ampułkach. Obie mają podobne działanie wzmacniające i rewitalizujące, dzięki czemu przyspieszają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz, pamiętaj, że Twoim największym sprzymierzeńcem jest regularność i systematyczność. Bez tego ani rusz!

Jak zatem udało nam się dowieść, łysienie da się powstrzymać. Trzeba tylko szybko i odważnie podjąć odpowiednie kroki. Powodzenia!